Հունիսի 11-ին «Քաղաքացիական հասարակության օր ՀՀ Ազգային ժողովում» միջոցառման շրջանակում խորհրդարանում տեղի է ունեցել Քաղաքացիական հասարակության օրվան նվիրված մամուլի ասուլիս:
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն իր խոսքում նշել է, որ Քաղաքացիական հասարակության օրն ԱԺ-ում նշելն արդեն ավանդույթ է դարձել, ինչը հնարավորություն է տալիս շփվել հանրության հետ: «Պատգամավորի համար իր կենսունակության գլխավոր հանգամանքներից մեկը պետք է լինի հանրության հետ կապը, ինչը նոր գաղափարների ու առաջարկների ծնունդ է»,-ասել է տիկին Նաղդալյանը:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը, շնորհավորելով Քաղաքացիական հասարակության օրվա առթիվ, նշել է, որ հասարակական կազմակերպությունների միջոցով կուտակվել է մի ներուժ, որը չօգտագործելը պետական կառույցների եւ հատկապես Ազգային ժողովի կողմից մեծ շռայլություն կլինի: «Կարեւորագույն հարցերի շուրջ երբեմն քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների դիրքորոշումները, պարզաբանումներն ու վերլուծությունները շատ անգամ ավելի խորն են, քան մասնագիտացված կազմակերպություններինը»,-նշել է Հրայր Թովմասյանը` վստահություն հայտնելով, որ կգտնվեն արդյունավետ համագործակցության եղանակներ, որոնց արդյունքներն երկար չեն սպասեցնի:
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչ Արփինե Հակոբյանի համար էլ սա մի հարթակ է, որտեղ ՀԿ-ների ներկայացուցիչները ոչ միայն հանդես են գալիս առաջարկներով, այլ նաեւ միասին քննարկում այն օրենսդրական առաջարկները, որոնք հետագայում համագործակցության առիթ են դառնալու:
Հայաստանի Ազգային ժողովի աջակցման ծրագրի ղեկավար Շոն ՄակՆելլին կարեւորել է քաղաքացիական հասարակության դերը հանրության շրջանում եւ շնորհակալություն հայտնել ԱԺ նախագահին ու աշխատակազմի ղեկավարին` արդյունավետ համագործակցության համար:

11 июня в рамках “Дня гражданского общества в НС РА” в парламенте прошла пресс-конференция по итогам мероприятия.
Вице-спикер НС Э.Нагдалян в свое слове отметила, что “День гражданского общества в НС” стал традицией и позволяет теснее контактировать с обществом. Она подчеркнула, что “одним из главных условий жизнеспособности депутата должна стать связь с общественностью, рождающая новые идеи и предложения”.
Выступивший на пресс-конференции руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Г.Товмасян, поздравляя с Днем гражданского общества,   заметил, что посредством общественных организаций   накоплен ощутимый потенциал, неиспользование которого государственными структурами и особенно Национальным Собранием   было бы большой щедростью. “Порою позиции, разъяснения и анализы представителей гражданского общества по важнейшим вопросам оказываются гораздо глубже, чем специализированных организаций”, - отметил Г.Товмасян, выразив уверенность, что будут найдены способы эффективного сотрудничества, результаты которого не заставят долго ждать.
Руководитель программы USAID содействия НС РА Шон Мак’Нелли подчеркнул роль гражданского общества в кругах общественности и поблагодарил Председателя НС и руководителя аппарата парламента за плодотворное сотрудничество.